Došao je trenutak da podelim s vama za mene najlepši deo kineske medicine.

Kao i uvek, trudiću se da stvari maksimalno pojednostavim, a da ipak u celini sačuvam esenciju.

Opisaću vam na koji način deluju biljke koje čine prvu po redu formulu u kineskim udžbenicima biljnih formula – Mahuang tang.

Voleo bih da vam ovaj post otvori vidik puteva kojima ide kineska medicina.

Idemo odmah na analizu ove formule.

 


 

MAHUANG TANG

 

Komponente:

– Ma huang (Efedra): 9g

– Gui zhi (Grančice cimeta): 6g

– Xing ren (Koštice kajsije, oljušćene): 6g

– Zhi Gan cao (Sladić, procesuiran sa medom): 3g

 

Dejstvo:

– Dovodi do Preznojavanja* i otklanja patogen iz Spoljašnjeg sloja tela – Stimuliše rad pluća i normalizuje disajne probleme

*Obratite pažnju da se Preznojavanje odnosi na terapeutski efekat nakon tretmana, dok je Znojenje bilo normalan fiziološki proces, bilo poremećaj, nezavisno od tretmana

 

Indikacije:

– Groznica i povišena temperatura (groznica izraženija od povišene temperature)

– Glavobolja, ukočenost u vratu, osećaj “slomljenosti”

– Bez znojenja (ili znojenje slabije od uobičajenog)

– Prekrivač jezika tanak i beo, puls površinski i zategnut

 

Leči:

– Prehlada, grip, astma

 

Oprez:

– Koristiti samo u slučajevima kada NEMA znojenja

– Koristiti samo u slučaju patogena vetra-hladnoće, a ne vetra-vreline, i to u kraćem vremenskom periodu

– Izbegavati kod pacijenata sklonih krvarenju (iz nosa, npr.) i onih sa povišenim krvnim pritiskom

 

Sada da pogledamo šta se tu u stvari dešava, iz ugla kineske medicine…

 

Patogen vetra-hladnoće napao je Spoljašnji deo tela, Odbrambeni (Weiyang je oslabljen, Pore na koži su zatvorene, Ying yin sloj (koji se nalazi ispod Odbrambenog Weisloja) je opstruisan, protok u kanalima je ometen – otuda groznica, povišena temperatura, nedostatak znojenja, bolovi u glavi i telu.

Pluća, prema kineskoj medicini, upravljaju Qi-em, spadaju u Wei (Odbrambeno), njihov spoljašnji izraz su Pore na koži.

Hladni patogen oštetio je funkciju pluća da Podižu i Spuštaju (o ovoj i drugim funkcijama 5 zang organa detaljnije drugom prilikom), te se Qi podigao u suprotnom smeru (tj. Qi koji je trebalo da se spusti se podigao) i otuda problemi sa disanjem i astma.

Tanak, beo pokrivač jezika i površinski, zategnut puls karakteristični su znaci hladanog patogena koji je napao spoljašnji sloj tela.

 

Teorija kineske medicine nam kaže da ako se patogen nalazi u Spoljašnjem sloju tela, treba ga eliminisati Preznojavanjem. Ako je u donjem delu trupa, eliminisati ga putem Velike i Male nužde, ako je u gornjem delu trupa, preko Ispovraćanja. Uvek tražimo najkraći put za eliminisanje patogena. Dakle, u ovom slučaju to je Preznojavanje.

 

U našem primeru preznojavanje je, međutim, onemogućeno, jer su pore na koži zatvorene.

 

Zato na scenu stupaju biljke.

 


 

Pre nego što vidimo kako to rade posao biljke u ovoj formuli, treba da znamo na koji način su biljke generalno organizovane u okviru svake, pa i ove formule.

Iako su počeci kineske medicine vezani za daoste i prirodne principe kojima su se oni vodili, razvoj medicine bio je pod velikim uticajem konfučijanizma, te su i biljke u okviru formula organizovane po istoj konfučijanskoj hijerarhiji koje važila i u društvu.

 

Imperator – osnovna biljka, koja je zadužena za glavni terapeutski efekat cele formule. Često i količinski najzastupljenija biljka u formuli (mada ne i nužno)

Ministar – biljka koja pomaže Imperatoru u osnovnom efektu, ili je zadužena za specifične sporedne simptome

Asistent – usmerena je na prateće simptome, asistira Imperatoru i Ministru, ili je zadužena da neutrališe toksična dejstva pojedinih biljaka u formuli

Izaslanik – odvodi ostale biljke u određeni meridijan, ili organ, ili harmonizuje formulu (ova poslednja funkcija je važna kada u okviru iste formule imamo biljke suprotne Prirode ili različitog Ukusa. Za ovu svrhu se najćešće koristi biljka Gancao, tj. Sladić, te je on najčešće zastupljena biljka u formulama)

 

Ponekad se u okviru formule nalazi i biljka koja ima suprotnu Prirodu od formule u celini. Na primer formula je u celini tople prirode, a ova biljka je hladne. Njen zadatak je da je hladnoća u organizmu prepozna i kaže “Ej, pa ti si naš!”, a onda odvede tople biljke da reše hladnoću. Možda je možemo nazvati Špijun, ili Trojanski konj. (Ovo su samo moje improvizacije 🙂 )

 

I, dakle, ko je ko u Mahuang tang?

 

Ma huang je svakako Imperator.

On ima gorko-ljuti Ukus, toplu Prirodu, i svojstvo da dejstvuje u prvom, Wei (Odbrambenom) sloju organizma. Zbog ovakvih karakteristika ova biljka je idealan izbor za otvanje Pora na koži, da bi se omogućilo Preznojavanje. Osim ove funkcije, Mahuang stimuliše i rad pluća, te harmonizuje disanje.

 

Gui zhi je Ministar.

Dejstvuje u Ying sloju, odmah ispod Wei sloja. Uloga Guizhi-a je da zagreje i “prokrči” kanale, da pokrene energiju koja će se eliminisati kroz pore.

 

Xing ren je Asistent.

Ima ulogu da Spusti Qi pluća nadole i doprinese normalizovanju disanja.

 

Zhi Gan cao je Izaslanik.

Služi da harmonizuje suprotnosti u okviru formule.

 

Dva najvažnija ODNOSA u okviru Mahuang tang su:

Ma Huang – Gui Zhi: Ovo je čuvena kombinacija u kineskoj biljnoj medicini i možemo je najlakše razumeti ovako: Ako na papiru povučemo horizontalnu liniju, pri ćemu zamislimo da je ispod linije telo pacijenta, a iznad linije spoljašnja sredina, Mahuang je taj koji otvara pore u wei sloju i dejstvuje odozdo-nagore uspravno (normalno) na horizontalnu liniju, dok Guizhi zagreva i pokreće energiju u kanalima, te deluje horizontalno u ying sloju. Tek ove dve sile zajedno, jedna koja deluje vetikalno, jedna horizontalno, omogućuju efikasko odstranjivanje patogena. Samo Mahuang bez Guizhi-a nema energije, a Guizhi bez Mahuang-a nema otvor (izlaz). Da bi se obezbedila efikasnost, potrebno je očuvati njihovu količinsku razmeru 3:2.

Ma Huang – Xing Ren: Obe biljke deluju na Qi pluća, Mahuang podiže qi, Xing ren spušta, te zajedno doprinose oporavku pluća i otklanjanju simptoma.

 


 

Ovo je primer jedne od najjednostavnijih formula u kineskoj medicini. Formule se najčešće sastoje od više biljaka i više odnosa među njima.

Treba znati da klasične formule kao Mahuang tang, koja datira od pre 2000 godina, nisu urezane u kamenu (dobro, možda jesu u bambusu), te se njihov sastav može prilagoditi potrebi konketnog slučaja.

Na primer, ako pacijent oseća stegnutost u grudima i ima kašalj sa šlajmom, izbacićemo Guizhi, a ubaciti Suzi, ili Banxia (sećate se, pomenuo sam je u ovom postu), biljke koje su usmerene na zaustavljanje kašlja i uklanjanje šlajma; ako je naglašen bol u zglobovima usled vlage, dodaćemo biljke kao Cangzhu, Yiyiren da otklone vetar-vlagu; ako je, pak, naglašena unutrašnja vrelina, koja je dovela do isušenosti u telu – suvih usta i usana, smanjenog mokrenja i sl., dodaćemo Shigao ili Huangqin da “počiste” vrelinu.

Mahuang tang formula stoji u korelaciji sa Guizhi tang – jedna u slučaju kada nema znojenja, druga kada ima znojenja. Obe ove formule nam dolaze iz klasika “Shang Han Lun”, od pre gotovo dva milenijuma. I danas se jednako primenjuju u praksi, kao i sve druge formule koje nam je ostavio autor ovog dela, Zhang Zhongjing.

 


 

Nadam se da je nakon ovoga jasno da je kineska medicina jedna nauka-umetnost koja daleko prevazilazi – malo pustimo relaks muzikicu, malo bocnemo iglice, malo aromaterapija, pa malo proćaskamo s pacijentom i.. je l’ da da se osećate bolje..?

Mada i to ima svoju vrednost.

Ako ne plaćate puno. 😉

 


 

Moguće je da ponešto iz ovog posta treba dodatno pojasniti.

Ako imate pitanja najbolje ostavite komentar na blogu, a ako ste stidljivi pišite na info@kineskamedicina.com.

U narednom postu pisaću zbog čega formule koje su usmerene na rešavanje istih simptoma koriste biljke potpuno različite prirode.

 

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *